3. květen 2024

Exkurze žáků 9. tříd do Mauthausenu

Žáci 9. tříd se zúčastnili ve čtvrtek 24. dubna 2024 exkurze do Mauthausenu.

Zde si přečtěte o pocitech žáků 9.A, které měli při návštěvě Památníku koncentračního tábora.

Když jsme prošli branou Mauthausenu, tak to zprvu byl klasický zájezd s výkladem paní učitelky Kvasničkové. První vlna překvapení a hrůzy nás zasáhla při přístupu k plynové komoře, kde jsme viděli i kremační pec. Na dveřích plynové komory byl nápis „dezinfekce“ a kukátko, kterým se dozorci dívali na umírání lidí. To byla jedna z věcí, které nás velmi zasáhly. V ženském bloku jsme se dozvěděli, že v jednu dobu tam mohlo v jednom dřevěném baráku přebývat 300 až 2 000 žen naráz. Zaujala nás místnost se vzpomínkami na lidi, kteří v Mauthausenu zemřeli. Chtěli jsme se podívat k takzvané „skále parašutistů“ a ke „schodům smrti“, ale tam se bohužel už nemůže. Do komplexu jsme vcházeli s jistými obavami, ale i takovéto poznatky je třeba získat.

Monika Hovorková, Bibi Kadlecová, Kryštof Novák, Jana Tylková

Už s příjezdem a spatřením prvních zdí Mauthausenu jsem si snažila vybavit pocit, který museli mít vězni, když vstupovali do koncentračního tábora. Od pohledu to bylo nepříjemné místo a stávalo se mi víc a víc nepříjemnějším s každou další informací, kterou jsme se tam dozvídali. Představa, že jsou lidé schopni si takto ubližovat, mi byla nepřijatelná. Fakt ale je, že se to všechno stalo a my se z těchto chyb předchozích generací musíme poučit, aby budoucí generace i my samotní udrželi ve světě mír.

Eliška Hulíková